GRUP TARAMA (TABLET SINAVI)


BİLSEM (bilim Sanat Merkezi) ilk aşaması Grup tarama diğer adıyla tablet sınavları ile başlamaktadır. Öncelikle Grup Taramaya katılacak öğrenci sayısı Bakanlıkça belirlenen ölçütler esasında değerlendirilir. Yine katılım sağlayan öğrencilerin dahil olacağı sınav ölçeği bakanlıkça belirlenmektedir.  Öğretmen tarafından kaydı yapılan ve Grup tarama sınavına katılım gösteren öğrencinin sınav kayıt tarihi ve yer bilgisi okul idaresi tarafından imzalanarak veliye teslim edilir. İlgili giriş belgesinde hem okul idaresinin hem de velinin imzası yer almalıdır. 
Grup tarama sınavları Tablet üzerinden yapılmaktadır. Sınav yerleri öğrenciye yakın olan okullarda olacaktır. Sınav esnasından kimlik ve giriş kâğıdı olması zorunludur.  1. Sınıf, 2. Sınıf ve 3. Sınıf için Grup tarama süre ve sayıları tablodaki gibidir:

Sınıf Düzeyi Soru Sayısı Sınav Süresi
Sınıf 60 60 dk.
Sınıf 70 70 dk.
Sınıf 70 70 dk.

Grup tarama sınavı başladıktan sonra ilk 15 dakika öğrencinin sınav yerini terk etmesi veya dışarı çıkması yasaktır. 15 dakikadan önce öğrencinin çıkması halinde sınavı geçersiz olmaktadır. Sınav girişinde elektronik alet ve gereç bulundurulması yasaktır. Grup tarama aşaması Sırası ile şu şekilde ilerleyecektir:
Öğrenciler gözetmen öğretmenler tarafından sınıfa alınarak sıralarına oturtulur.
Grup tarama sınavında kullanılacak tabletler dağıtılarak uygulama açılır ve öğrenci T.C. kimlik numarası öğretmen tarafından girilerek hazır hâle getirilir (sınav giriş yeri ve tarihinden önce veya sonra sınava girmesi mümkün değildir. Aksi durumda tablet uygulamasında giriş ekranı açılmayacaktır). 
Tablet uygulamasında öncelikle “ÖRNEKLERİ İZLEYELİM” ekranı gözükecektir. bu komut ile video anlatımlı eğitim verilmektedir. 
Daha Sonra Tabletten “ALIŞTIRMALAR”  ekranı gelecektir. Bu aşamada birkaç örnek soru çözümü yapılacaktır. Sınavın benzeri bir alışma yapıldıktan sonra. Sınav aşamasına geçilmektedir.
“SINAVI BAŞLAT” komutu ile birlikte sınavı başlayan öğrencinin sınavı başlar. Her sorunun kendi süresi içerisinde cevaplanmaması durumunda soru otomatik şekilde bir sonraki soruya geçecektir. 
Grup tarama sınavına girecek öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:
Tabletin şarjının dolu olduğuna dikkat etmelidir. 
Tablet uygulamasından öğretmenin tavsiye ve direktifleri dışında başka bir alana basmamalıdır.  
Sınav devam ederken yaşanılabilecek aksaklıklarda yardım talep etmeli ve sınavına etki edebilecek aksaklığı bildirmelidir.